Anasayfa - English
Salina


Hakkımızda
Başarı Hikayesi
Salina Mısır Firması
Salina Tuzdan Kontör Kazandıran Kampanya
Yöneticiler 
 

BİR BAŞARI OYKÜSÜ

Şirketimizin kuruluşundan bugüne kadar yaşananlar bir başarı öyküsünü kıskandıracak mahiyettedir.

1975 yılında Almanya ya çalışmaya giden Cihanbeyli insanlarının memleketlerine yatırım hamlesiyle kurma girişiminde bulundukları şirketin,yatırımın finansmanında geniş bir tabana yayılarak neredeyse Cihanbeyli ve Kulu ilçesinin büyük çoğunluğu şirkete, kimi eşinin kolundaki bileziği satarak kimi fabrikada çalışarak kimi fabrikaya kamyonları ile malzeme taşıyarak şirkete ortak olmuşlardır.

O sıralarda Cihanbeyli de görevli olan kamu görevlilerinin de bu çorba da tuzumuz olsun mantığıyla bulundukları katkıları da unutmamak gerekir. Şirketimiz  üretim faaliyetine 1980 yılında başlamıştır.

Şirketimiz halka açık bir şirket olup 1500 e yakın ortağı vardır.

O günün Türkiye sinde Anadolu nun bu bozkırında bir sanayi bacası tütmeye başlamıştır.O boca 26 yıldır büyüyerek tütmeye devam etmektedir.

 Şirketimizin üretime yeni başladığı yıllarda ülke ekonomisindeki yaşanan sıkıntılardan şirketimiz de nasibini almıştır. Ancak o yıllarda DESİYAB (Devlet sanayi ve işçi yatırım bankası=Günümüzdeki TKB) ve TSKB (Türkiye Sınaı Kalkınma Bankası) nın destekleriyle bu sıkıntılardan kurtularak faaliyetine devam etmiştir.O günlerde işçi şirketleri diye anılan bu şirketlerden 150 yakın şirket kurulmuş olup bugün sadece 8-10 tanesi faaliyetine devam etmektedir.Bunlardan bir tanesi de şirketimizdir.

Bugün 130 a yakın çalışanı ile Cihanbeyli ilçemizin en büyük sanayi tesisidir.

İSTANBUL,ANKARA,İZMİR.ADANA,BURSA illerindeki bölge müdürlükleri ve diğer illerdeki bayi ve müşteri ağı ile en yaygın çalışan Rafine Tuz tesisidir.

Ülkemizde İyotlu tuzu ilk olarak üreten firmayız.1982 yılından bu yana sürdürdüğümüz iyotlu tuz çalışmaları sağlık bakanlığının dikkatini çekmiş ve 1998 yılından itibaren bütün tuzların iyotlanması programı gerçekleştirilmiştir.

Tuz konusunda sektörde sürekli öncü görevi üstlenmiş ve rakiplerince taklit ve takip edilmiştir.Şirketimiz bu öncülüğe devam etme kararlığındadır. 

İhracat konusun da da ülkemizin en büyük tuz ihracatçısıdır. Bugün Türk Cumhuriyetlerinde etkin bir pazara (özellikle AZERBEYCAN da narin tuz salina adıyla ) sahiptir.Bu ülkede en çok taklit edilen ürün salinadır.Son zamanlarda ise Irak a da iyi bir ihracat trendi yakalanmıştır.

Şirketimiz ürün çeşitliliği yönünden de liderdir. Müşterinin talep ettiği tuz çeşitleri mevcuttur.Gıda tuzundan tutun da sanayi,turşu,yol,kimya sanayi,hayvan tuzuna kadar bütün çeşitler mevcuttur ve üretim imkanına sahiptir.

Himmet KARA
Genel Müdür

 
     
Net Solutions