Anasayfa - English
Salina


İyotlu Tuz
Unicef Raporu
Tuz Tebliğleri
Sodyumu azaltılmış tuz
Tekstilde Salina
Gümrük Tarife no.
Tuzun Mucizeleri
Her Devrin İlacı Tuz
Hava Durumu
Döviz Kurları 
 

HER DEVRİN İLACI TUZ

 

 

TUZ ; astım , alerji otoimmün hastalığı olan insanlar başta olmak üzere ,bütün canlılar için çok gerekli bir ögedir.

 

 

Tuz, asırlarca otacılar tarafından “ilaç” olarak kullanılmıştır. Bazı kültürlerde ağırlığınca altına değer bulunmuş ve ağırlığınca altınla takas edilmiştir. Çöl insanları tuzun kendileri için yaşamsal bir unsur olduğunu bilirler. Onlar için tuz kaynaları altın madeni kadar değerlidir.

 

 

Bilgisiz sağlık personeliyle basın tarafından yıllarca kötülenen tuzun bir beslenme desteği olarak önemi sonunda anlaşıldı. Bunu dile getiren ilk bilim adamlarından biri bendim.

 

 

Su, tuz ve potasyumla birlikte vücudun su içeriğini düzenler. Ulaşıp içine girebildiği hücrelerde hücre içi sıvıyı dengeler. Metabolizma artığı olan zehirli maddeleri temizler ve hücreden çıkarır. Hücrelerdeki potasyum içeri giren suyu tutarak dışarı çıkmasını önler. Aynı işi bitkilerde de yapar,meyveye sertliğini veren içindeki su tutucu potasyumdur.Meyve ve sebze gibi doğal kaynaklarla bol miktarda potasyum alabiliriz,ama tuzun doğal kaynağı yoktur. Bu nedenle diyetimize tuz eklememiz gerekir. ( Not : Beslenme desteği olarak çok fazla potasyum almayın! Bu sorun yaratabilir.)

 

 

Tuz, suyun bir kısmını hücre dışında tutar ( su geçişmeyle tuz tarafından tutulur ) ve hücre dışındaki su miktarını dengeler.

 

 

Vücutta başlıca iki “okyanus” vardır. Biri hücre içinde, diğeri dışındadır. Sağlık bu iki okyanusun hacmi arasındaki hassas dengeye bağlıdır. Bu denge su,tuz ve vücudun vitamin gereksinimini karşılayan potasyumdan zengin meyve ve sebzelerin düzenli tüketimiyle sağlanır.Tuz kaynağı olarak,gereksinim duyduğumuz bazı mineraller içeren,rafine edilmemiş deniz tuzu tercih edilmelidir.Deniz tuzunda tiroid bezinin normal çalışması için gerekli olan iyot bulunmayabilir ve bezi büyütüp guatr oluşturabilir.Bunu önlemek için düzenli olarak iyot içeren çoklu vitaminler kullanılmalıdır.Sağlıklı ürünler satan dükkanlarda bulabileceğiniz kurutulmuş varek (tentürdiyot yapımında  da kullanılan bir tür yosun ) kapsülleri de iyi bir iyot kaynağıdır.

 

 

Gerektiğinde yaşamsal hücrelere su enjekte edilmesi için vücuttaki hücre dışı sıvı süzülerek arttırılabilir. Böyle durumlarda beyin böbreklere su ve tuz tutmaları için emir gönderir. Yeterince su içmediğimizde vücudumuzda ödem oluşmasının nedeni budur.

 

 

Vücuttaki su yetersizliği daha kritik bir düzeye gelir ve su verilmesi gereken hücre sayısı artarsa, enjeksiyon basıncının yükseltilmesi gerekir. Enjeksiyon basıncı ölçülebilir derecede yükselten bu soruna “hipertansiyon” ya da yüksek kan basıncı adı verilir.

 

 

Başlangıç aşamasında ,suyun süzülüp hücrelere taşınma işlemi gece yatarken daha kolaydır. Vücut yatay pozisyondayken gün boyunca bacaklarda toplanan su yerçekimine karşı koymadan dolaşıma katılabilir.Ama hücreler uzun süre su enjeksiyonuyla beslenmek zorunda kalırsa ,gece yatarken akciğerler suyla dolmaya başlar ve solunum zorlaşır.Hasta uyuyabilmek için birkaç yastıkla oturur pozisyonda yatmak zorunda kalır.Dehidrasyona bağlı olarak ortaya çıkan bu duruma “kardiyak astım” denir.Böyle bir sorununuz varsa , başlangıçta sisteminize fazla su yüklemesi yapmamanız gerekir.Suyu belli aralıklarla içmeli ve idrar üretimi içtiğiniz su oranında çoğalana kadar miktarını yavaş yavaş arttırmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Renksiz idrar çıkarmak için içilen su miktarı arttırıldığında ,idrarla birlikte vücutta tutulan tuzu da atarız,Vücuttaki ödem sıvısı böyle çözülür.Bunu diüretiklerle değil, daha fazla su içerek yapmalısınız! Su en yararlı doğal diüretiktir.

 

 

Çok fazla ödemi olan ve biraz zorlandığında kalp ritmi bozulan ya da hızlanan birinin vücudunu susuz bırakmaması gerekir,ama su tüketimi yavaş yavaş arttırılmalı ve su aralıklarla içilmelidir.Vücut tuz tutmaya eğilimli olduğu için tuz alımı ilk 2-3 gün kısıtlı olmalı ve ödem çözüldükten sonra diyete tuz eklenmelidir. Kalp atışları düzensizse ya da nabız çok hızlıysa ama ödem yoksa ,su ve tuzla birlikte magnezyum, kalsiyum ve potasyum alımının arttırılması sorunu hafifletebilir.

 

 

 

TUZUN BİLİNMEYEN MUCİZELERİ

 

 

Tuz yalnızca vücut suyunu düzenlemekle kalmaz, başka önemli görevleri de vardır.

 

 

·         Tuz önemli bir doğal antihistaminiktir.Astım tedavisinde kullanılabilir: Bir-iki bardak su içtikten sonra dilinizin üzerine su koyun.Sizi zehirlemeden solunumunuzu kolaylaştırır.Dilinizin üzerine tuzu koymadan önce bir ya da iki bardak su içmelisiniz.Tuzu yalnızca acil durumlarda bu şekilde kullanabilirsiniz.Normalde onu yemeklere ya da içeceğiniz suya eklemeniz gerekir.

 

 

·         Tuz vücutta stresi azaltan bir ögedir.

 

 

·         Özellikle beyin hücrelerinden asit fazlasının çıkarılması için tuz gereklidir.Alzheimer hastası olmak istemiyorsanız, tuzsuz diyet yapmayın ve uzun süre diüretik kullanmayın!

 

 

·         Tuz böbreklerdeki asitin temizlenmesi ve asit fazlasının idrara geçmesini sağlar.Vücutta yeterli tuz olmazsa asitlik giderek artar.

 

 

·         Duygusal ve ruhsal sorunların tedavisi için tuz gereklidir.Lityum depresyon tedavisinde tuzun yerine kullanılan bir maddedir.

 

 

·         Tuz,beyinde serotonin ve melatonin düzeylerinin korunmesına yardımcı olur.Suyla tuz doğal antioksidan görevlerini yapar ve vücudu zehirli atıklardan temizlerlerse ,triptofan ve tirozin gibi gerekli amino asitlerin kimyasal antioksidan olarak kullanılmasına gerek kalmaz.Triptofan ,yeterli su tüketen birinin vücudunda ,gerekli antidepresan nörotransmitterler olan serotonin ,melatonin ve triptamin üretmesi için diğer ögelerden ayrılıp beyin dokusuna gönderilir.

 

 

·         Tuz, kas sıkılığı ve  gücünün korunması için gereklidir.Mesane kontrolünün yitimiyle istemsiz idrar kaçırılması yetersiz tuz tüketimine bağlı olabilir.

 

 

·         Tuz ,düzensiz kalp ritmini dengeleyebilir ve düşünülenin tersine kan basıncını yükseltmez.

 

 

·         Doğal bir uyuşturucu olan tuz uykuyu düzenler.Dolu bir bardak su içtikten sonra dilinizin üzerine birkaç granül tuz koyar ve orada bırakırsanız derin bir uykuya dalarsınız.Düzenli su tüketimiyle birlikte diyete eklenen tuz uykuyu düzenleyebilir.

 

 

·         Tuz ,diyabet tedavisinde gerekli olan bir ögedir.İnsüline duyulan gereksinimi azaltırken kan şekerinin dengelenmesine yardım eder.Su ile tuz gözlerde ve kan damarlarında diyabete bağlı olarak gelişen ikincil hasarı azaltabilir.

 

 

·         Vücut hücrelerinde hidroelektrik enerji üretimi için tuz gereklidir.Enerji gereksinimi duyulan bölgelerde güç üretimi için kullanılır.

 

 

·         Beyin hücrelerinin çalıştığı süre boyunca ,yani doğumdan ölüme kadar sinir hücrelerinde bilgi üretimi ve iletişim için tuza gerek vardır.

 

 

·         Besinlerin bağırsaklardan emilimi için tuz gereklidir.

 

 

·         Tuz özellikle astım ,anfizem ve kistik fibröz vakalarında akciğerleri müköz salgıdan ve yapışkan balgamdan koruyan bir ögedir.

 

 

·         Dil üzerine koyulan tuz geçmek bilmeyen kuru öksürüğü tedavi edebilir.

 

 

·         Tuz boğazda balgam toplanmasıyla sinüs tıkanıklığını giderir.

 

 

·         Gut ve guta bağlı artritin önlenmesine yardımcı olabilir.

 

 

·         Kaslardaki krampların giderilmesine yardım eder.

 

·         Uykuda ağızdan çıkacak noktaya gelen aşırı tükürük salgısına engel olur.Aşırı tükürük salgısı vücuttaki tuz yetersizliğinin göstergesidir.

 

 

·         Osteoporoz , su ve tuz yetersizliği sonucunda oluşabilir.

 

 

·         Tuz kemik yapısının sağlamlığı için gereklidir.

 

 

·         Serotonin ve melatonin salgılanmasına neden olduğu için özgüveninizi arttırabilir ve kendinizi daha çok beğenmenizi sağlayabilir.

 

 

·         Libidonun korunmasına yardımcı olabilir.

 

 

·         Çene sarkmasını önleyebilir. Vücudun tuzsuz kalması ,onun gerçekten susuz olduğunu gösterir.

 

 

·         Tuz bacaklarla uylukta damarların genişlemesine ve örümcek ağına benzer damar ağlarının oluşumuna engel olabilir.

 

 

 

 

 

 

 
     
Net Solutions